facebook
Dobór rolki

Zanim zdecydujesz się na zakup łyżworolek, prosimy weź pod uwagę poniższe sugestie.

A. Rozmiar:

Rozmiar łyżworolek powinien, być jak najlepiej dopasowany do rozmiaru stopy, ani za mały ani za duży. Jeśli kupujesz rolki drogą wysyłkową- najlepiej zmierz długość stopy w milimetrach i taką wielkość podaj sprzedawcy, możesz również przyrównać ilość milimetrów do rozmiaru na podanej przy każdej rolce tabelce.

Kiedy masz już rolki w ręku:

 1. załóż rolki lekko pociągając za język buta

 2. koniecznie zasznuruj i zapnij wszystkie klamry

 3. wstań i ugnij nogę w kolanie, tak jakbyś jechał

 4. spróbuj „wyjąć” stopę z rolki, jeśli stopa unosi się i czujesz luz, przymierz mniejszą parę

 5. pobądź chwilę w rolkach (sprzedawca musi poczekać), jeśli nigdzie nie cisną , najprawdopodobniej dobrze wybrałeś?

Rolki dobrze dobrane nie powinny uciskać w żadnym punkcie, ale też nie mogą być luźne.

Przy okazji rozmiaru kilka istotnych uwag:

 1. Jeśli dbasz o bezpieczeństwo dziecka nie kupuj mu zbyt dużych rolek. Dla dzieci skonstruowano specjalne rolki rozsuwane, które możesz idealnie dopasować rozmiarem

 2. Nawet jeżeli masz mały rozmiar stopy , nie kupuj łyżworolek dziecięcych, Pamiętaj, że dziecka stopa jest troszkę inaczej zbudowana niż twoja i rolki takie mogą być bardzo niewygodne. Mają też mniejszą wytrzymałość

 3. Niektóre wyższe modele łyżworolek posiadają sugestie co do płci, dla której są przeznaczone. Dobrze skorzystać z tej sugestii. Panie i Panowie także różnią się budową nóg.

B. Styl jazdy

Jest wiele sposobów uprawiania tego pięknego sportu. Każdy z nich ma troszkę inne wymogi. Dlatego warto zastanowić się co najbardziej nam odpowiada. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych dziedzin i odpowiedniego sprzętu.

Rekreacja

Najbardziej popularny sposób wykorzystania łyżworolek. Jak sama nazwa wskazuje łyżworolki rekreacyjne służą do rekreacji. Nie osiadają cech łyżworolek wyspecjalizwanych, są za to uniwersalne. Z przyjemnością pojeżdzisz na nich w parku, pograsz z dzieckiem w hokeja, lub pobawisz się w „berka”.

Niezbyt długa rama, wygodne wentylowane buty, średniej wielkości i twardości koła (ok. 72-82mm/76-82A),łożyska od abec 1do Abec 7.

Fitnes

Łyżworolki dla kochających prędkość , ale i zdrowy styl życia. Idealne na dłuższych dystansach. Mogą być wykorzystane przez amatorów do udziału w maratonach. Mniej nadają się do zabawy. Dłuższa rama zabiera im nieco zwrotność łyżworolki rekreacyjnej. Wspaniale zastąpią jogging. Nie każdy wie, że łyżworolki ( a w tej formie najbardziej) działają bardzo wszechstronnie na nasze mięśnie, zaliczane też są do tzw. sportów aerobowych.

Idealne rolki fitnes posiadają : ramę aluminiową, koła 80-90mm na 78-84 twardość , łożyska abec5-abec7, but wentylowany.

Hokej

Rolka pozornie podobna do rekreacyjnej. Gdyby nie cena (zazwyczaj wyższa), również wspaniale się sprawdzi w roli rolki rekreacyjnej. Hokej, jako bardzo dynamiczna i energetyczna dyscyplina sportu ma swoje wymagania, dlatego rolki takie powinny posiadać:

mocny, ale często wentylowany but, ramę mocną i krótką, koła odporne na ścieranie. Często też stosuje się tzw. kołyskę , którą uzysyskuje się albo przez odpowiednią budowę ramy albo przez ustawienie kółek (dwa małe na zewnątrz dwa duże wewnątrz). Kółka do rolki hokejowej mają różne rozmiary i twardości w zależności od wykorzystania (np. koła bramkarskie są ,mniejsze), ale też nawierzchni (asfalt, drewno).

Freestyle i Urban

Coraz popularniejsze dyscypliny łyżworolkowe, dla miłośników sportów tzw. miejskich

Potrzebują wytrzymałego, sztywnego, raczej wentylowanego buta, rama i koła podobne jak w rolce hokejowej.

Jazda szybka

Wysoce wyspecjalizowany sprzęt. Niski but ,często skórzany, który musi bardzo dobrze trzymać stopę, dlatego dąży się do użycia materiałów pozwalających dopasować but do konkretnej stopy.

Rama alu frezowana, koła duże powyżęj 80mm, może być ich 5 bądź 4.

Tutaj występuje wysokie zindywidualizowanie wymagań. Prócz wygody, radzimy zwrócić uwagę na ciężar łyżworolki, wytrzymałość kółek i ramy.

Jazda Agresywna

Ten styl jazdy charakteryzuje się chyba najwyższym stopniem zmian techniki i mody. Ciągle powstają nowe ewolucje wymagające zmian w budowie łyżworolki. Generalnie rolka powinna posiadać:

Wytrzymały but z osłoną klamry i elementów łączących, niską wytrzymałą i krótką ramę , często z elementami ułatwiającymi wykonanie poszczególnych tricków. Kółka o wysokiej twardości (ok. 90A )i małym rozmiarze (ok. 54-56mm).

Różnorodność tych rolek jest tak duża a indywidualnych oczekiwań tyle, ilu jest riderów. Dlatego najlepiej kupić jako pierwsze rolki podstawowe, proste i wytrzymałe np. M12 z systemem UFS, który umożliwi w miarę rozwoju umiejętności i wymagań sprzętowych zmianę ramy na dowolnie wybraną z takim samym systemem, a następnie poszukiwać dalszych własnych dróg.


Koła

Jeżeli chodzi o dobór kół to należy kierować się tak jak w łyżworolkach stylem jazdy, oraz nawiechnią na której będziemy je wykorzystywać.

Generalnie im większe koło, tym szybsze (Uwaga, należy sprawdzić, jaki maksymalny rozmiar zmieści się do naszej ramy), ale i mniej zwrotne. Rozmiar koła podaje się w milimetrach, jako pierwszą cyfrę np.80/82A

Twardość koła im niższa tym koło jest mniej śliskie, lepiej trzyma się podłoża, ale też jest mniej wytrzymałe, szybciej się ściera. Twardość mierzy się w durometrach , podaje się jako drugą wartość z dopiskiem A np.80/82A, rzadziej w klasyfikacji: HH, HF, HB

Uwaga: Aby koła dłużej nam służyły , należy je zamieniać co jakiś czas miejscami, oraz odwracać tak, by zachowały swój pierwotny profil.

Łożyska

W łyżworolkach stosuje się zazwyczaj (choć są wyjątki) maszynowe łożyska dwustronnie kryte typu 806ZZ.

Na łożysku często widnieje oznakowanie Abec 1, Abec 3 itd. W skrócie, im wyższe oznakowanie tym łożysko jest szybsze, ale i mniej wytrzymałe, do jazdy rekreacyjnej wystarczą już abec3 i abec5.

Aby przedłużyć ich żywotność unikajmy jazdy po zapiaszczonej, bądź wilgotnej nawierzchni. A gdy już zdaży nam się zabrudzić łożyska, najlepiej wyjąć je delikatnie z kółek, nie otwierać(!) i poczekać aż wyschną. Suche lekko przetrzeć, tak aby nie wetrzeć zabrudzeń do wewnątrz.

Ochraniacze

Na rolki nie wybieraj się bez kasku i przede wszystkim ochraniaczy nadgarstków.

Kask należy tak dopasować, aby nie był zbyt ciasny, ale też dobrze „trzymał się” głowy.

najlepszy będzie kask wentylowany, choć tzw. jazda agresywna, wymaga kasku zabudowanego, z ochroną potylicy.

Ochraniacze najlepiej wybierać takie, by były wyposażone nie tylko w paski mocujące, ale też posiadały „rękaw”- takie ochraniacze lepiej będą się trzymały na rękach i nogach.


Bezpieczeństwo

Łyżworolkarstwo jest bardzo przyjemnym i bezpiecznym sportem. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad:

 1. Jeźdź tylko w dopasowanym pod względem rozmiaru i wykorzystania, sprzęcie

 2. Używaj ochraniaczy i kasku

 3. Jeźdź tylko w miejscach przeznaczonych do tego.

Jeżeli nie znalazłeś wyczerpujących informacji na interesujący Ci temat, zadzwoń lub napisz do nas. Możesz też odwiedzić stronę : www.narolkach.pl

Powrót