facebook
Dobór deski

Jeśli nie jesteś dobry z matematyki , mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

Tu nie ma wzorów i reguł.

Jeździsz na czym lubisz i co Ci pasuje.

Możemy tylko podpowiedzieć na co zwrócić uwagę.

DESKA

Zanim kupisz deskę sprawdź , czy nie jest zwichrowana i porozklejana, to tylko sklejka, więc źle magazynowana, może ulec odkształceniom i wyschnięciu , a na takiej , sorry, nie najlepiej się jeździ. Deski „profesjonalne” produkowane są z klonu kanadyjskiego- najczęściej 7 warstw, ułożonych poprzecznie i takie uchodzą za najlepsze. Jeśli sam nie potrafisz tego rozróżnić, lepiej wydaj parę złotych więcej i kup pewność w postaci znanej Ci firmy. Dobrze jeśli deska posiada swój profil (podgięcie deski ) , czyli concave, jaki - to w miarę nabierania doświadczenia , musisz wybrać sam.

Szerokość deski teoretycznie dobiera się do rozmiaru buta (im większa stopa tym szersza deska) lub do stylu jazdy. Jeśli kręcisz dużo flipów to lepiej jeśli deska jest w rozmiarze z przedziału 7.5 – 7,75. Szersze deski idealnie nadają się do długich skoków ze schodów, alebo jazdy w skateparku. Obecnie jednak tendencja jest na deski w rozmiarze 8 cali. Pomimo swojej szerokości. Riderzy tacy ja np.: Łukasz Kuza wybieraja szersze modele.

Niedużym , początkującym gościom radzimy deski lekko mniejsze, są lżejsze i łatwiej kopnąć trick.

Uwaga na deski ze sklepów ogólnosportowych i hipermarketów. Nie dość , że kiepskiej jakości, to jeszcze jak złamiesz ( a deski się łamią kolego) możesz już nie wykorzystać traków do innej deski (jeśli traki Ci też jeszcze nie pękły). Nie trzymają standardów (np. rozstawy otworów na śruby).

PAPIER (griptape)

Naklejasz go na deskę, by miała lepszą przyczepność, Wbrew pozorom nie jest to papier ścierny, więc raczej nie kupuj go w „Sobieradku”. Najbardziej „szanowanym”, sprawdzonym i popularnym papierem jest Jessup. Możesz też kupić inny papier, jaki znajdziesz w skateshopie. Zwróć uwagę na: grubość i ostrość ziarna. Im ostrzejsze tym lepiej się „klei” do buta, ale będzie też ten but bardziej niszczył. Jeśli papier łatwo się łamie, lub jest bardzo cienki szybko się zużyje. Raczej nie kupuj deski z naklejonym już papierem, dopiero po obejrzeniu deski możesz ją okleić sam (jeśli nie bardzo Ci to wychodzi, kup sobie np. papier Amok, który ma otwory zapobiegające powstawaniu pęcherzyków powietrza przy naklejaniu), lub poprosić gościa, który sprzedaje w skateshopie.

TRUCKI

Powinny być aluminiowe i ogólnie budzić zaufanie.

Zobacz na baseplate (podstawę trucka) czy nie jest zbyt cienki i nie ma zbyt dużo otworów. Im cięższy i bardziej masywny truck, tym wytrzymalszy. Z drugiej strony ciężki truck zwiększy wagę deski i może stanowić pewne utrudnienie w wykonywaniu tricków. Długość ośki też ma znaczenie, im dłuższe ośki tym szersza powinna być deska. Ale tym się zbytnio nie przejmuj. Większość trucków w skateshopach w Polsce ma zbliżone wymiary. Prawie nie da się popełnić błędu.

KOŁA

I tutaj wszystko zależy od twoich preferencji.

Koła obecnie mają rozmiar pomiędzy 50 a 54mm.Duże kółka dają większą prędkość i lepiej sprawują się w czasie samej jazdy (mniej reagują na nierówności nawierzchni). Za to są cięższe.

Ważną cechą jest twardość koła. Im twardsze tym więcej zniosą. Zwykle jest to 98-101A. Wolniej się zużywają, pomagają w slide'owaniu i co ważne nie hamują po skoku np. ze schodów (co może się przydarzyć przy zbyt miękkich kołach), tylko pomogą wyjechać trick.


ŁOŻYSKA

Najczęściej stosuje się łożyska dwustronnie kryte ze stałym smarem (608ZZ). Na określenie precyzji wykonania i szybkości łożysk, przyjęto klasyfikację Abec. Najniższe stosowane teraz są łożyska Abec3. Naszym zdaniem optymalne łożysko to Abec 3 i Abec5. Wyższe łożyska owszem będą szybsze, ale też bardzo delikatne i szybko będziesz musiał je wymienić.

GRAFIKA

Tu już tylko twoja wyobraźnia Cię ogranicza.

Nie przywiązuj się jednak do niej zbytnio. Kilka dobrych tricków i po niej.

Powrót